Sv.Gorazd - patrón našej školy sv. František z Assisi - patrón 1A Sv. Juraj - patrón 1.B sv. Mikuláš z Myry - patrón 2A bl. Hyacinta a František - patróni 3A Sv: Martin - patrón 4A bl. Imelda - patrónka 4B Carlo Acutis - patrón 5A Sv. Jozef - patrón 5B Sv. František a Klára - patróni 6A Sv. Ján Pavol II - patrón 7A Sv. Michal, archanjel - patrón 8A Sv. Filip Neri - patrón 9A Sv. Ján Bosco Sv. Faustína Kowalska Sv. Lucia Sv. Júda Tadeáš Sv. Rita Sv. Dominik Savio

Školskí patróni

Sv. Rita

Sv. Rita z Cascie

Sviatok: 22.máj

* okolo 1380 (?) Roccaporena pri Cascii, Perugia, Taliansko
† 22. máj 1447 (alebo 1457) Cascia, Perugia, Taliansko

Atribúty: kríž, rana na čele po tŕni, ruža

Patrónka mäsiarov; v beznádejných situáciách, v skúškach

Sv. Rita z Cascie sa narodila v Roccaporene pri Cascii v Taliansku. Jej meno je vlastne skrátené z mena Margherita, Margaréta. Už od útleho veku nosila v srdci túžbu stať sa mníškou. Jej rodičia na ňu však naliehali, aby sa vydala za muža, ktorý však – ako sa ukázalo neskôr – bol k nej veľmi krutý. Mala vtedy len dvanásť rokov. Následne prežila osemnásť veľmi smutných a namáhavých rokov. Mala dvoch synov. Nakoniec ovdovela, jej muž bol zavraždený v bitke. Obaja synovia taktiež zomreli. Ona v srdci stále mala túžbu z detstva, a tak zašla do augustiniánskeho kláštora v Cascii. Neprijali ju však, kvôli tomu, že bola už vdova. Mali totiž požiadavku, že sestry musia byť panny. Naveľa však spravili výnimku a v roku 1413 Rita mohla vstúpiť do kláštora. Čoskoro sa stala známou kvôli tomu, že žila prísnym životom, modlila sa a pomáhala v rámci svojich síl každému, kto to potreboval. Trpela však chronickou chorobou. Znášala to všetko ako obetu Bohu. Uprostred utrpenia mala viaceré zjavenia. Dostala rany po tŕňovej korune. Zomrela 22. mája 1447 v Cascii. Na jej príhovor sa stalo veľa zázrakov. Kanonizovaná bola v roku 1900. Uctieva sa ako patrónka v beznádejných situáciách. Cascia patrí k najväčším pútnickým miestam v Taliansku, dnes je centrom úcty sv. Rity a miestom zmierenia. Je tam stála spovedná služba, ktorú hojne využívajú pútnici z celého Talianska.

• Cirkevná základná škola s materskou školou sv.Gorazda, Solivarská 49, Prešov
    Solivarská 49
  • riaditeľka školy: 0911 949 584; zsmsgorazd@gmail.com
    ekonómka školy: 051/770 35 32; ekonomgorazd@gmail.com
    zástupca RŠ pre ZŠ: gorazd.pavlinsky@gmail.com
    zástupkyňa RŠ pre MŠ: gorazd.kocvarova@gmail.com
    materská škola: 0903 286 204;
    zborovňa 1.r - 4.r.: 0911 408 030;
    zborovňa 5.r - 9.r.: 0904 760 307;
    školský klub detí: 0911 409 030; skdgorazd@gmail.com
    jedáleň základnej školy: www.stravnici.sk; 0911 984 609
    (prihlasovanie a odhlasovanie obedov)
    jedáleň materská škola: 051/770 14 92;