Hudobná výchova 1. - 4.ročník
Základné požiadavky z HUDOBNEJ VÝCHOVY pre 1.stupeň ZŠ
v školskom roku 2009/2010
podľa
Základných požiadaviek z hudobnej výchovy pre 1. a 2.stupeň ZŠ
(Schválilo MŠ SR dňa 16. 9. 2002 pod číslom 1931 / 2002 - 41)
1. ročník
Ciele
Prebúdzať záujem žiakov o svet zvukov a hudby v súvislosti s ich vývojovými predpokladmi na báze a princípoch detskej hry a jej rôznych foriem (senzomotorická, napodobujúca, námetová, funkčná, fantastická ap.).
Na tomto základe utvárať ich prvé predpoklady pre primerané vnímanie zvukovosti hudobných štruktúr, pre vlastný spev, inštrumentálnu hru a ostatné prejavy na báze hudby (pohyb, tanec, dramatické gesto, slovesný a výtvarný prejav ap.).
Rozospievať deti, uvoľňovať detskú motoriku, rozvíjať hudobnú pozornosť, pamäť, predstavivosť, zmysel pre zvuk, tóny a ich kvality a vzťahy medzi nimi.
Pestovať zmysel pre časopriestor hudby (rytmus, metrum, tempo), dynamiku a artikuláciu.
Zjednocovať a kultivovať kolektívny spev triedy i ostatné s hudbou spojené prejavy žiakov.
2. ročník
Ciele
V hre s hudbou a jej prvkami, ktorá nadobúda črty tvorivej práce a vedomej zameranosti na jednotlivé hudobné javy, prehlbovať počiatočný spontánny záujem o hudbu. Postupne vštepovať žiakom elementárne základy hudobných vedomostí. V hudobných aktivitách posilňovať socializáciu žiaka v kolektíve a jeho motiváciu k samotnému predmetu HV.
3. ročník
Ciele
Od spontánnych, intuitívnych a napodobujúcich hier v HV postupne prechádzať k hrám s pravidlami, k zámernej práci s hudobným materiálom, a tým definitívne stabilizovať základy hudobného myslenia žiakov. Na základe medzipredmetových vzťahov skúsenosti žiakov dostávať do širšieho kontextu, aspoň v náznaku uplatniť moment geografický a časovo-historický (lokalizácia hudobných javov v rámci regiónu, spoločnosti, ale aj histórie), ale aj paralely hudby a literatúry, hudby a výtvarného umenia, hudby a matematiky, hudby a prírodopisu... Tento trend je všeobecne určujúci aj pre 4. ročník ZŠ a pripravuje pôdu pre aktivity na 2. stupni, pri ktorých sa už uplatňuje zmysel žiakov pre vzťahy, abstrakciu, zovšeobecňovanie a kategorizáciu javov.
Naďalej pestovať v žiakoch celostné, citové, spontánne, osobnostne zafarbené prístupy s výrazným zástojom fantázie, obrazotvornosti , humoru, čo je jedna z hlavných funkcií HV v rámci základného všeobecného vzdelávania detí.
4. ročník
Ciele
Zhrnúť doterajšie skúsenosti a vedomosti žiakov, uceliť elementárne základy ich hudobno-estetického vedomia do sústavy hudobných vedomostí a vkusových postojov. Na elementárnej úrovni dovŕšiť osobnostný rozvoj žiakov ocitajúcich sa na prahu ďalšieho vývojového stupňa (puberty), ktorý posunie výsledky 1. stupňa do novej kvalitatívnej roviny najmä ich postupnou intelektualizáciou a prehĺbením citovosti.